Prečo zbierať a čistiť dažďovú vodu

image

Plánujete si zaobstarať nádrž na dažďovú vodu? Potom je vhodné premyslieť, ako budete dažďovú vodu využívať a ako s ňou budete hospodáriť. Pretože čím viac ju používate, tým viac ušetríte, predovšetkým na poplatkoch za vodné a stočné. Využitie dažďovej vody je naozaj široké, a to aj pri jednoduchých formách čistenia.

Vedeli ste, že čistý dážď neobsahuje viac mikróbov ako pitná voda? Dažďové zrážky v lokalitách s nízkym znečistením ovzdušia sú často čistejšie ako povrchová alebo podzemná voda používaná ako zdroj pitnej vody. Ak žijete v priaznivej lokalite, pri zbere a skladovaní môže dôjsť k ďalšiemu znečisteniu.

Aké sú zdroje znečistenia dažďovej vody?

znečistenie ovzdušia

Dažde prirodzene čistia atmosféru od cudzorodých látok.

znečistenie strech

Prach, lístie, malé paličky, peľ, vtáčí trus a baktérie. Toto znečistenie však nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie, ak sa s dažďovou vodou hospodári rozumne.

znečistenie typom materiálu

Častice uvoľnené zo stavebných materiálov na povrchoch, z ktorých zbierame vodu (strešná krytina, kov, farba, sklo, tehly, betón, asfalt atď.). Závisí to od typu materiálu a jeho stavu.

Prvým krokom pri rozhodovaní o spôsobe využívania dažďovej vody je teda zohľadnenie východiskových podmienok:

  1. Žijeme v oblasti s menej znečisteným ovzduším?
  2. Nieje vo vzdialenejšom okolí potenciálny znečisťovateľ, ktorého emisie by mohli priniesť zrážky?
  3. Máme na streche a iných plochách vhodný materiál na zachytávanie vody?

Sú odpovede áno? Potom máme vhodný základ a úprava na účely využitia dažďovej vody ako úžitkovej je pomerne jednoduchá. Úžitková voda znamená, že sa používa na polievanie záhrady, čistenie, splachovanie toalety a umývanie. Hlavnými zdrojmi znečistenia sú zvyčajne stromy okolo striech, vtáčí trus a prípadne aj uhynuté vtáky. V prípade povrchových vôd povrchový materiál a jeho rozptyl, napr. piesok, v skutočnosti neprispieva ku kvalite vody. Rovnako ako blato, pokosená tráva, ktorá sa dostáva na dlaždice atď. Vo všetkých prípadoch si však vystačíme s rôznymi úrovňami filtrácie.

Dažďovú vodu je najlepšie upraviť ešte predtým, ako sa dostane do nádrže. Mnohí ľudia si zaobstarajú retenčnú nádrž a nevenujú pozornosť čisteniu vody, ktorá do nej prúdi, ani pravidelnému čisteniu samotnej nádrže. Čistíme nielen preto, aby sme zlepšili kvalitu vody, ale aj preto, že čerpadlo sa nemôže poškodiť väčšími nečistotami vo vode (pokiaľ si nepožičiate kalové čerpadlo, ktorému nečistoty nevadia).

Základné metódy filtrácie dažďovej vody

Čistenie zvyčajne začíname od žľabov. Je možné zakúpiť siete v tvare žľabu, ktoré zabraňujú vnikaniu lístia do žľabu. Ich čistenie však býva dosť nepraktické, najmä v prípade vysoko položených žľabov. Vhodnejším riešením sú preto zberače nečistôt, ktoré sa inštalujú do žľabov alebo na ich konce.

[/vc_row]

Filtračný kôš

Jednoduchá filtrácia nečistôt, ktoré sú vyplavované do nádrže. Kôš sa inštaluje do podzemnej nádrže na dažďovú vodu pod prívodné potrubie pomocou reťaze. Spoľahlivo zachytáva vetvičky, listy a nečistoty do veľkosti 0,5 mm (v závislosti od typu filtra).

Výhodou tohto riešenia je cena (EUR 75-200).
Nevýhodou je údržba. Je potrebné otvoriť nádrž, opatrne vytiahnuť kôš a odstrániť nečistoty alebo opláchnuť filter.

image
image

Filtračná šachta

Filtračné šachty sú umiestnené v zemi pred podzemnou nádržou. To predstavuje maximálnu účinnosť filtrácie a takmer eliminuje riziko znečistenia vody v nádrži. Toto riešenie zároveň veľmi uľahčuje čistenie. Jednoducho otvorte kryt filtrácie a vyberte filtračný kôš.

Výhodou je vyššia účinnosť a komfort pri čistení.
Nevýhodou je vyššia cena (EUR 200-400).

Máme správnu nádrž pre každý váš projekt

Vďaka tomuto jednoduchému mechanickému čisteniu už môžete získať vysokokvalitnú pitnú vodu so širokou škálou využitia. Investícia do nádrže na zachytávanie dažďovej vody je ekonomické a ekologické riešenie, ktoré sa vám vďaka úsporám zvyčajne vráti.

Rozhodujete sa, ktorú nádrž si vybrať? Pozrite si našu ponuku kvalitných podzemných betónových nádrží.

[/vc_row]

Pošlite nám svoj dopyt

Odpovieme na vaše otázky

    Meno

    Váš e-mail

    Správa

    Kontaktujte nás

    Sme tu pre vás po-pia 8-18 hod.

    Adresa

    OWADÓW 22A, 26-631 JASTRZĘBIA

    [/vc_row]