Niektorí skáču v daždi do kaluží, ale lepšie je dažďovú vodu zbierať. Ak použijeme vodu, ktorú nazbierame, ušetríme veľa peňazí a zároveň ochránime životné prostredie! Ako na to?

Využitie dažďovej vody

Priemerná spotreba pitnej vody na Slovensku je približne 90 litrov na osobu. To predstavuje približne 0,35 € na deň (v priemerných cenách vodného a stočného v roku 2020). Ak chcete ušetriť na poplatkoch za vodu a kanalizáciu, prečo nepoužívať dažďovú vodu, ktorá padá z oblohy zadarmo. Mäkká dažďová voda je vhodná najmä na polievanie záhrady alebo toalety, ale aj na umývanie alebo čistenie. Zberom dažďovej vody možno nahradiť až 50 % cennej pitnej vody. Každý deň!

Koľko pitnej vody môžeme ušetriť?

image

Dažďová voda sa väčšinou používa na polievanie záhrady a čistenie. Údaje v grafike predstavujú priemer, najmä v prípade zavlažovania záhrady, ktoré prirodzene závisí od zavlažovanej plochy a typu vegetácie. Na bežný trávnik sa spotrebuje iné množstvo, na skleník, zeleninový záhon alebo trávnik typu golfového ihriska sa spotrebuje iné množstvo.

Sber dažďovej vody

image

Sud alebo podzemná nádrž na dažďovú vodu?

Veľkosť systému na zadržiavanie dažďovej vody závisí od veľkosti strešnej plochy, z ktorej dažďová voda do nádrže steká, od počtu osôb v domácnosti a v neposlednom rade od rozsahu využívania dažďovej vody. Ak chcete zavlažovať väčšiu záhradu, pripojiť práčku a splachovať toaletu, budete potrebovať väčšiu kapacitu.

Nech už si vyberiete akúkoľvek nádrž, uistite sa, že do nej nepreniká svetlo a je umiestnená na tienistom mieste. Dažďová voda prirodzene neobsahuje vápnik a chlór. Je to skvelé pre prírodu a vašu záhradu, rastliny privítajú dažďovú vodu oveľa viac ako vodu z vodovodu. Zároveň však kladie nároky na kvalitu tejto vody. Baktérie a riasy majú šancu len vtedy, ak sa voda skladuje na chladnom a tmavom mieste. Najlepšie umiestnenie nádrže na vodu je preto pod zemou. V podzemnej nádrži sa vysoká kvalita vody ľahko a účinne zabezpečí jednoduchou filtráciou na vstupe.

Akú veľkú nádrž potrebujem?

Naše investície by sa mali vrátiť čo najskôr. Výber správnej veľkosti nádrže je preto veľmi dôležitý. Nasledujúca tabuľka poskytuje základný prehľad o tom, aká veľkosť by mala byť vhodná pre vašu domácnosť. Podrobný výpočet si môžete urobiť v našej kalkulačke.

Je pre vás výpočet úžitkovej plochy strechy výzvou? Ak ju nepoznáte, zvyčajne zodpovedá podlahovej ploche domu a presahom strechy. V závislosti od strešnej krytiny je potrebné pri výpočte zohľadniť tzv. koeficienty. Patrí medzi ne napríklad odparovanie dažďovej vody pred tým, ako môže vtekať do nádrže. Hladké hlinené škridly majú lepšiu účinnosť ako napríklad plochá strecha so štrkovou výplňou. Tento faktor zohľadňujeme v našej kalkulačke pri výpočte presnej potrebnej veľkosti nádrže.

Máme správnu nádrž pre každý váš projekt

Investícia do nádrže na zachytávanie dažďovej vody je ekonomické a ekologické riešenie, ktoré sa vám vďaka úsporám zvyčajne vráti v plnej výške. Rozhodujete sa, ktorú nádrž si vybrať? Pozrite si našu ponuku kvalitných podzemných betónových nádrží:

Pošlite nám svoj dopyt

Odpovieme na vaše otázky

    Meno

    Váš e-mail

    Správa

    Kontaktujte nás

    Sme tu pre vás po-pia 8-18 hod.

    Adresa

    OWADÓW 22A, 26-631 JASTRZĘBIA